Görme Engelliler

ELBİSTAN İMAM HATİP LİSESİ TARİHÇE

OKULUN TARİHÇESİ

            Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi 1976-1977 öğretim yılında Köprübaşı’nda bulunan eski Gazipaşa İlkokulu’nda tedrisata başladı. Okulun İlk Müdürü Sırrı YİNANÇ’tır.

         Binanın kullanılmaz hale gelmesi ile 1980 de Endüstri Meslek Lisesi’ne 1984 yılında da Malatya yolu üzerinde bulunan ve dernekçe yapılan (Şimdiki: Ertuğrulgazi İlkokulu) kendi binasına taşındı.

         1984 yılına kadar bu okulda eğitim verdikten sonra 1991-92 yılında okulun bir bölümü Okul Müdürü Mehmet Ali GÜLER’in büyük gayretiyle yapımı tamamlanan şehir merkezinde bulunan Güneşli Mahallesindeki 18 derslikli yeni binasına taşındı. 1993 yılında 20 derslikli ikinci blok tamamlandı, 1996 yılında iki blok arasındaki boşluk idare binası olarak yapıldı. Okulumuz bünyesinde 2007/2008 eğitim öğretim yılında Anadolu İmam Hatip programı açıldı.

         Oturum alanı 1.200 m2 olan binanın bahçesi 11.950 m2’dir. Okul en çok 2.650 öğrenci mevcuduna ulaşmıştır, 40 derslikte eğitim öğretimin sürdüğü2012/2013 öğretim yılında öğrenci mevcudu ise 1250 civarındadır. 7 idareci, 71 öğretmen, 2 memur, 2 hizmetli ve ayrıca 3 kişi de belediyelerden okulumuza hizmetli kadrosunda bulunmaktadır.

         Ayrıca Çiçek Köyü hudutlarında içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yaptırılarak Din Öğretimi Genel Müdürlüğü kanalı ile Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne tahsis edilen 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtta Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bütün okullardan öğrenci barındırılmaktadır.

 

 

0

SIRRI YİNANÇ

 

(1934-1993)

 

1934 yılında Elbistan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elbistan’da tamamladı. Sivas öğretmen okulunu bitirdi. Askerliğini yedek subay olarak tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1956 yılından itibaren yurdumuzun çeşitli yerlerinde öğretmen olarak çalıştı. Bu süreçte Elbistan’da çeşitli liselerde idarecilik ve öğretmenlik yaptı. Elbistan İmam Hatip Okulunun İlk Müdürü oldu.

 

                Bir fikir ve mücadele adamı olan Sırrı YİNANÇ binlerce öğrenci yetiştirdi. Talebelerine din vatan millet ve bayrak sevgisi aşıladı. Kutsal değerler uğruna hizmetin yüceliğine inandı. İnandığı gibi yaşadı ve yaşattı.

 

Sözüne güvenilen çok sevilen bir kişi olan sırrı yinanç,1986 da Kahramanmaraş’ta yılın öğretmeni seçildi.1989 yılında emekli oldu. On çocuk babası Sırrı YİNANÇ  1993 tarihinde vefat etti.1973 yılından vefatına kadar yazdığı şiirleri ölümünden sonra ‘hayal dağım ‘adlı şiir kitabında yayınlandı.

 

 

0

MEHMET ALİ GÜLER

 

(1957-1994)

 

1957 yılında İlçemize bağlı Izgın Köyünde dünyaya gelen Mehmet Ali GÜLERİ İlkokulu kendi köyünde Orta Okulu Kahramanmaraş Cumhuriyet Orta Okulunda tamamladı. Kahramanmaraş Merkez İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra bir süre İmam Hatip olarak görev yaptı. 1980 yılında girdiği Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1984 yılında tamamladı. Kur’an Kursu öğretmenliği de yapan Güler Diyarbakır’da Öğretmen olarak 1987 yılına kadar görev yaptı. Evli ve dört çocuk babası olan Güler Elbistan İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik, Müdür yardımcılığı ve Okul Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Okul Müdürümüz Mehmet Ali GÜLER 1994 yılının Eylül ayı içinde, okulun açıldığı gün, bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

 

Mehmet Ali GÜLER İmam-Hatip sevdalısı bir dava insanıydı. Öldüğünde ailesine bırakacağı bir evi dahi yoktu. Elbistan İmam Hatip Lisesinin çarşı merkezinde ki binasının yapımı onun öndeliğinde gerçekleşmişti. Mesai sınırı bilmeksizin gecesini gündüzüne katarak İmam hatip gençliğini yetiştirme gayreti içerisinde oldu. Güreşe olan tutkusu okulumuzdan şampiyonların çıkmasını sağlamıştı. Milli ve manevi hassasiyeti yüksek olan Güler, yetiştirdiği öğrencilerinin nazarında aziz hatırasını her zaman muhafaza etmiştir.